Koniec z akcjami w formie dokumentu spółek akcyjnych i spółek komandytowo-akcyjnych?
Wkrótce prawdopodobnie zakończy się epoka akcji w formie dokumentu niepublicznych spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych (czyli tych „zwykłych” S.A. i S.K.A. – na koniec 2015 r. w REGON było zarejestrowanych 11.380 S.A. i 4.699 S.K.A.)
Wkrótce prawdopodobnie zakończy się epoka akcji w formie dokumentu niepublicznych spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych (czyli tych „zwykłych” S.A. i S.K.A. – na koniec 2015 r. w REGON było zarejestrowanych 11.380 S.A. i 4.699 S.K.A.) Chodzi o projekt z 20.01.2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej.Link do projektu poniżej.
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12294656/12410400/12410401/dokument...
Z przebiegiem prac nad tym projektem możecie natomiast zapoznać za pośrednictwem Rządowego Procesu Legislacyjnego.
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12294656
Zgodnie z projektowanym art. 328 § 1 k.s.h., akcje nie mogą mieć formy dokumentu (akcje zdematerializowane). Moc obowiązująca niezdematerializowanych dokumentów akcji wydanych przez spółkę akcyjną lub spółkę komandytowo-akcyjną wygaśnie z mocy prawa z chwilą wejścia w życie ustawy nowelizującej. Akcje zdematerializowane będą rejestrowane w rejestrze akcjonariuszy (jawnym dla spółki i każdego akcjonariusza). Ewentualnie, w depozycie papierów wartościowych w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi.Rejestr akcjonariuszy będzie prowadzony w postaci elektronicznej przez podmiot uprawniony do prowadzenia rachunków papierów wartościowych, zgodnie z przepisami o obrocie instrumentami finansowymi.
Spółki akcyjne lub spółki komandytowo-akcyjne same będą decydowały (w uchwale walnego zgromadzenia), który podmiot będzie obsługiwał je w zakresie rejestru akcjonariuszy. Oczywiście, podmiot ten nie będzie czynił tego za darmo. Pojawi się zatem nowy koszt w działalności S.A. i S.K.A.Podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy nie będzie miał obowiązku badania prawdziwości dokumentów uzasadniających dokonanie wpisu w tym rejestrze, chyba że poweźmie lub powinien był powziąć w tym względzie uzasadnione wątpliwości. Podmiot prowadzący będzie mógł samodzielnie korygować oczywiste błędy we wpisach do rejestru akcjonariuszy.
Przeniesienie akcji zdematerializowanej lub ustanowienie na niej ograniczonego prawa rzeczowego nastąpi z chwilą dokonania w rejestrze akcjonariuszy wpisu. Będzie miał on zatem charakter konstytutywny.
To tylko niektóre zmiany, które zostały zaproponowane przez Ministra Sprawiedliwości. :) W pozostałym zakresie, odsyłamy do projektu ustawy! :)
Pozdrawiamy serdecznie!
Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.